Fakultní mateřská škola SLUNÍČKO POD STŘECHOU
při Pedagogické fakultě UK, Praha 13, Mohylová 1964

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Odpověď na dotazy - ošetřovné

Odpověď na dotazy - ošetřovnéDatum konání:
30.10.2020

K Vašemu dotazu sdělujeme, že postup pro uplatňování žádosti o ošetřovné je u mateřské školy je stejný jako v případě školy.

Pro případ mimořádných situací Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo a vláda dne 8. října 2020 schválila návrh mimořádného zákona, který sníží nepříznivé finanční dopady na rodiče pečující o děti z důvodu uzavření škol nebo dalších dětských zařízení a zařízení určených pro zdravotně znevýhodněné osoby. Návrh zákona projednala dne 21. října 2020 Poslanecká sněmovna, poté jej bude projednávat Senát, který ještě může navrhnout jeho úpravy. Změny v době platnosti mimořádných opatření, které jsou schváleny Poslaneckou sněmovnou, jsou následující:

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o:

·         dítě mladší 10 let, které nemůže z důvodu nařízeného mimořádného opatření docházet do školy, mateřské školy či obdobného zařízení (dětská skupina, školička, lesní školka apod.),

  • nezaopatřené dítě (nejdéle do 26. let věku) které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách a nemůže navštěvovat školu z důvodu mimořádného opatření při epidemii,
  • osobu závislou na péči jiné osoby při uzavření denního, týdenního stacionáře a obdobného zařízení, jehož služby využívá, a to bez věkového omezení u této osoby,
  • děti a osoby uvedené v předchozích bodech pro nařízenou karanténu.

Dávka se bude vyplácet po celou dobu uzavření školy, mateřské školy, obdobného zařízení nebo stacionáře nebo trvání karantény.

Ošetřovné se bude vyplácet za jednotlivé kalendářní měsíce, a to za dny péče vykázané na předepsaném tiskopisu žadatelem o dávku; v případě vystřídání se na tiskopisu uvádějí též dny, v nichž o dítě nebo jinou osobu pečoval druhý žadatel o dávku.

Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za jeden kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem. Nárok na ošetřovné zaniká skončením zaměstnání.

Pokud výše popsaný návrh zákona nebude ještě v Senátu upraven, tak nárok na výplatu ošetřovného nebude v období školních prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy v průběhu školního roku (tzv. ředitelské volno).

Pokud se jedná o poslední týden v říjnu 2020, tak jestliže již nebude návrh zákona upraven, pak při splnění všech podmínek nároku ošetřovné:

  • bude náležet za dny 26. a 27. 10. 2020 - školy jsou uzavřené na základě rozhodnutí vlády, nejedná se o prázdniny,
  • bude náležet za den 28. 10. 2020, pokud zaměstnavatel nevyplatí náhradu mzdy za svátek,
  • nebude náležet za dny 29. 10. a 30. 10. 2020 - jsou vyhlášeny podzimní prázdniny,
  • bude náležet za dny 31. 10. a 1. 11. 2020.

 

Na tiskopisu žádosti o ošetřovné, který ČSSZ zveřejnila (www.cssz.cz), proto rodiče nebudou uvádět jako dny péče dny vyhlášených prázdnin (jde o dny 29. 10. a 30. 10. 2020). Dny svátků (středa 28. 10. 2020) pečující osoby standardně uvádí. Pokud bude za svátek vyplacena náhrada mzdy, vyplní zaměstnavatel na tiskopisu, že v tento den zaměstnanec pracoval. Jinak za takový den náleží ošetřovné.

Nárok na ošetřovné z důvodu mimořádných opatření budou rodiče a pečující osoby uplatňovat vždy po skončení kalendářního měsíce (tedy poprvé po skončení měsíce října), ve kterém trvalo uzavření školy nebo dětského zařízení, pokud toto zařízení nebylo do té doby znovu otevřeno. Vyplněný nový formulář žádosti o ošetřovné předá rodič svému zaměstnavateli.

Upozorňujeme, že i když mimořádný zákon přiznává dávku zpětně před účinností, zpracování výplat dávek ošetřovného podle právní úpravy aktuálně schválené Poslaneckou sněmovnou bude možné zahájit až poté, co zákon bude schválen Senátem, podepsán prezidentem republiky a vyhlášen ve Sbírce zákonů a bude známo jeho konečné znění.

Doporučujeme Vám sledovat webové stránky MPSV, kde průběžně aktualizujeme informace k ošetřovnému včetně odkazů na tiskopisy na adrese: https://www.mpsv.cz/web/cz/osetrovne

Užitečné praktické informace a potřebné tiskopisy naleznete i na webových stránkách ČSSZ na adrese: https://www.cssz.cz/

 

S pozdravem

                                     Mgr. Lenka Zamrzlová v. r.

                         vedoucí oddělení nemocenského pojištění  

                             a pojistného na sociální zabezpečení

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů